12 -19 oktober
Plats: Foajén
En interaktiv konstfilm
Her Selfie – a social closet handlar om komplexiteten med sociala medier, det konstanta och oavbrutna flödet där vi både vill och inte vill vara med.
Kvinnan är nyfiken på alla prylar som den toppmoderna walk-in-closet erbjuder. Hissmusik och automatiska garderobsstänger serverar henne klädesplagg för dagen, men den euforiska känslan förvandlas snabbt till panik när hon inser att hon är instängd i ett flöde på sociala medier. Delvis fascinerad och lockad av vad garderoben kan erbjuda, kämpar hon mot garderobens egen agenda för att hitta sin egen selfie som ska representera henne själv: Her Selfie
Maud Karlsson – dansare, koreograf och konstnär verksam både i New York Sverige. Idag skapar hon konstverk, gör framträdanden, utställningar, och talkshower.
Martin Lima de Faria – konstnär, manusförfattare och filmregissör med utställningar och projekt i Sverige, USA, Norge, Polen, USA och Japan.
Performer: Maud Karlsson
Regi: Martin Lima de Faria
Foto: Jesper Klevenås
VFX: Fredrik Borg
Ljud/mix: Felix Aneer
Längd: 16 min
Läs mer på maudsart.se
För att aktivera konstfilmen tryck på en grön Like-knapp på datorn som finns till vänster på golvet.